• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Kosova: Sırplar, yeni barikat kurdu

admin

Administrator
Administrator
Kosova: Sırplar, yeni barikat kurdu
Kosova ile Sırbistan içinde yaşanan gerginlik devam ediyor.

Kosova’nın, ülkenin kuzeyindeki Sırp nüfuslu bölgelerde güvenlik güçlerinin mevcudiyetinin artırıldığını bildirmesi üzerine tansiyon bir sefer daha yükseldi.

Kosova polisi, Zveçan belediyesinde, Sırpların yeni bir barikat kurduğunu söylemiş oldu.

Sırplardan yeni barikat

Kosova polisinden yapılan açıklamada, “ülkenin kuzeyinde vatandaşların ömrünü daha da zorlaştıran özgür dolanım özgürlüğünü engellemeye devam etmek için Zveçan’a giden Berxhane Mahallesi’ne, gece boyunca yeni bir barikat kurulduğu” açıklandı.

Polisin, tüm vatandaşların ve ülkenin güvenliğini sağlamaya devam ettiği vurgulanan açıklamada şöyleki denildi:

İki hudut kapısı kapalı

“Ülkenin kuzeyinde barikatların kurulmasından bu yana güvenlik durumu birebir kalmayı sürdürüyor. Jarinje ve Bërnjak hudut kapıları, cürüm kümelerinin barikat kurması niçiniyle bilindiği üzere kapalı olmaya devam ediyor.”

Barikatların kurulmasıyla özgür sirkülasyon özgürlüğünün ihlal edildiğine işaret edildi.


Kosova-Sırbistan gerginliği

Sırp nüfusun ağır yaşadığı Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılması planlanan erken genel seçim öncesi iki ülke, bir kere daha karşı karşıya geldi.

Kosova tarafı, seçim öncesi bölgedeki güvenliği sağladığını belirtirken, Sırbistan tarafı da bölgede yaşayan Sırpların uzaklaştırılmak istendiğini savunuyor.


Kosova’yı kendi toprakları olarak görüyorlar

AA’nın haberine bakılırsa, Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen iki ülke, Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında bağlantıların olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.

Öte yandan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ülkenin kuzeyindeki 4 belediyede erken mahallî seçimlerin, Nisan 2023’e ertelendiğini duyurmuştu.
 
Üst