• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

La Palma Adası’ndaki volkan, bir ayda 85 milyon metreküp lav püskürttü

admin

Administrator
Administrator
La Palma Adası’ndaki volkan, bir ayda 85 milyon metreküp lav püskürttü
La Palma Adası’nda faal duruma geçmesinden bu yana birinci ayını dolduran volkan rekor sayılacak seviyede lav çıkarmaya devam ediyor.

85 MİLYON METREKÜP LAVİ 9 MİLYON METREKÜP KÜL

Lokal idare kaynakları ve Volkanoloji Enstitüsü uzmanları yanardağdan bu vakte kadar 85 milyon metreküp lav çıktığını, 9 milyon metreküp külün etrafa yayıldığını ve 56 bin ton kükürt dioksit emisyonu olduğunu deklare etti.


2 BİNE YAKIN BİNA YOK OLDU, 7 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Yanardağdan çıkan lavlar yaklaşık 900 hektarlık alanı kaplarken, kilise, mezarlık, futbol tesisinin de ortalarında olduğu lakin çoğunluğu konut olan 2 bine yakın binayı yakıp geçti.

Bölgede şimdiye kadar 7 bin kişi konutlarından tahliye edilmiş durumda.


YENİ TAHLİYELER OLABİLİR

Yetkililer, birincisi 28 Eylül’de Atlas Okyanusu’na dökülen lavların ikinci koldan da denize ulaşması halinde yeni tahliyelerin olabileceğini tabir ediyor.

Süratli bir biçimde akışı devam eden ikinci koldan dökülen lavların denize yalnızca 100 metre uzaklıkta olduğu, önümüzdeki saatlerde denize ulaşacağı bildiriliyor.


YANARDAĞDAKİ PATLAMALAR UZUN SÜRECEK

Kanarya Adaları’nda son 600 yılda 16 defa yanardağ patlaması görülürken, bunlardan en uzununun 1730’da Lanzarote Adası’nda görüldüğü ve Timanfaya Yanardağı’ndaki lav akışının yaklaşık 6 yıl sürdüğü (2 bin 55 gün) bilgisi paylaşıldı.

Uzmanlar, Cumbre Vieja Yanardağı’nın da kısa ve orta vadede sönmesinin beklenmediğini, lav akışının ve gaz emisyonunun hala hayli üst seviyelerde olduğunu belirtti.

La Palma Adası’nda en son yanardağ patlaması 1971’de olmuş ve Teneguia ismi verilen volkan 24 gün (26 Ekim-18 Kasım) faal kalmıştı.


YANARDAĞIN RESMİ İSMİ KONULMADI

Öbür yandan bu vakte kadar bulunduğu bölgenin isminden dolayı bölge halkı ve basın tarafınca Cumbre Vieja olarak isimlendirilen etkin durumdaki yanardağın resmi ismi hala konulmadı.


Cumbre Vieja Doğal Parkı ortasında bulunan yanardağın daha evvel faal olmamasından dolayı isminin çabucak hemen konulmamasının da olağan olduğu kaydediliyor.


Yanardağın ismine, Bilimsel Araştırmalar Yüksek Kurulu’na bağlı Madencilik ve Jeoloji Enstitüsü’nün karar vereceği, Cumbre Vieja haricinde Cabeza de Vaca, Jedey ya da Tajogaite isimlerinin de verilebileceği argüman ediliyor.
 
Üst