• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Letonya’da sokağı çıkma yasağı getirildi

admin

Administrator
Administrator
Letonya’da sokağı çıkma yasağı getirildi
Letonya’da gün geçtikçe artan kovid-19 hadiseleri, hükümetin yeni önlemler almasına yol açtı.

Hükümet, koronavirüs ile ilgili mevcut önemli epidemiyolojik durumu aksine çevirmek maksadıyla 21 Ekim’den 15 Kasım’a kadar ülke genelinde karantina önlemleri uygulanacağını duyurdu.

Kriz İdare Kurulu’nun toplantısının akabinde konuşan Başbakan Krisjanis Karis, toplum için geçerli olan epidemiyolojik kurallarda son revizyonların yapılmasından bu yana durumun daha da berbatlaşması niçiniyle ek sert tedbirlerin gerekli olduğunu söz etti.


“SAĞLIK SİSTEMİMİZ TEHLİKE ALTINDA”

İnsanlara aşı için istekli olmaları davetinde bulunana Karins, hükümetin daha fazla insanı aşı olmaya ikna edememesine yönelik tenkitleri kabul etti. Başkalarını aşı olmaya teşvik etme sorumluluğunun toplumun tüm üyelerine düştüğünü aktaran Başbakan Karins, “Şu anda Letonya nüfusunun yalnızca yaklaşık yarısı aşılanmıştır. Kümülatif hastalık açısından dünyada birinci sırada yer alıyoruz. Aşılanmamış hayli fazla insan var. Sıhhat sistemimiz tehlike altında. Buradan çıkışın tek yolu aşıdır. Bu gidişi durdurmak için yeni tedbirler almak zorundayız” dedi.


“SOKAK ÇIKMA YASAĞI HERKESE UYGULANACAKTIR”

Toplumun önümüzdeki dört hafta boyunca tabiplere yardım etmesi gerektiğini ve yeni tedbirlerin kişilerarası teması en az yüzde 40 oranında azaltmayı amaçladığını da vurgulayan Karins, “Sokağa çıkma kısıtlamaları aşılı ve aşısız herkese uygulanacaktır. Kısıtlamalar prensipte koalisyon ortakları içinde kabul edilse de onaylanması halinde perşembe günü yürürlüğe girmedilk evvel salı ve çarşamba günleri yapılacak hükümet toplantılarında revizyona tabi tutulacak” tabirlerini kullandı.


20.00 İLE 05.00 ORTASI SOKAĞI ÇIKMAK YASAKLANDI

Alınan yeni tedbirleri açıklayan Karins, mahallî saatle 20.00 ile 05.00 saatleri içinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirterek, yalnızca bu saatler haricinde işe gidileceğini ve sadece üretim, inşaat ve temel işlerde çalışanların yasaklardan muaf olacağını aktardı. Belirlenen tarihler içinde marketler, bakkallar, eczaneler, evcil hayvan dükkanları üzere özel olarak hariç tutulan ve temel gereksinim unsurları satan işletmelerin haricindeki tüm mağazaların kapatılacağını belirten Karins, ülkede sırf temel hizmetlerin sunulacağını vurguladı.

OKULLARIN TATİLLERİ 1 HAFTA DAHA UZATILDI

Okullardaki tatil periyodunun 1 hafta daha uzatılacağını belirten Karins, yapılan düzenleme ile 1 Kasım’dan itibaren 1. ve 3. sınıfların okullara döneceğini, 4. ve 12. sınıfların ise 1 Kasım’dan 15 Kasım’a kadar uzaktan eğitim bakılırsaceğini deklare etti. Karins, iç ve dış yerlerde cümbüş, spor ve kültürel etkinlikler dahil olmak üzere toplanmalara müsaade verilmeyeceğini aktardı.


LETONYA, AVRUPA AŞILAMA ORANININ ALTINDA BULUNUYOR

Karins, 15 Kasım’dan daha sonra ise halihazırda yürürlükte olan aşılı ve aşısız şahıslara farklı kurallar uygulayan “yeşil mod” kurallarına geri dönülmesinin planlandığını deklare etti. Letonya, aşılamada yüzde 54 oranı ile yüzde 74’lük Avrupa aşılama ortalamasının altında bulunuyor. Letonya’daki yeni olaylar bundan evvelki haftaya nazaran yüzde 49 artış gösterirken, birtakım hastanelere ek yataklar kuruldu.

ÜLKEDE TOPLAM OLAY SAYISI 186 BİN 869

Olayların artması niçiniyle artan yatak ve işçi gereksinimi niçiniyle geçen hafta planlanan hastanelerde planlanan operasyonların birçok iptal edilmişti. Letonya, kovid-19 salgınında komşusu Litvanya’dan daha sonra en makûs duruma sahip olan ikinci ülke pozisyonunda bulunuyor. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip Letonya’da toplam hadise sayısı 186 bin 869’a, toplam can kaybı ise 2 bin 897’ye ulaştı.
 
Üst