• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Nijerya’nın klasik savunma sporu: Dambe

admin

Administrator
Administrator
Nijerya’nın klasik savunma sporu: Dambe
Nijerya’nın güney ve kuzey bölgelerinde, boksa benzeyen lakin daha tehlikeli bir spor olan dambe karşılaşmaları düzenleniyor. Öbür yandan, ülkede evlenmek isteyen genç erkekler de dambe ile kendini gösterebiliyor.

57 yaşındaki eski dövüşçü Raba-Gardama Mamman, atalarından bugüne kadar ulaşan dambenin, bugün gençler içinde da ilgi goren bir spor kısmı olduğunu belirtti.


Bir maçta 3 defa karşılaşılıyor, birinci yorulan geri çekiliyor

AA’nın aktardığına bakılırsa; Mamman, evvelden balıkçılar ve zanaatkar içinde kimin daha kuvvetli olduğu tartışmasının yaşandığını, bunu belirlemek için de iki küme içinde dambe karşılaşmalarının yapıldığını anlattı.


İki rakibin bir maçta 3 defa karşılaştığını belirten Mamman, “İlk yorulan geri çekiliyor, bu biçimdece başkası kazanmış oluyor.” dedi.

Raba-Gardama Mamman, atletlerin rakibine sert yumruk atabilmek için ellerini iple sardığını söz etti.


“Kız arkadaşını ne kadar sevdiğini göstermek için dambe alanında yarışırsın”

Deneyimli atlet, “Kız arkadaşını ne kadar sevdiğini ve onunla evlenmek istediğini göstermek için dambe alanında yarışırsın. Kazanırsan otomatikman o kızla evlenirsin.” diye konuştu.


Mamman, bir vakit içinder Nijerya’da her genç kızın hayalinin, dambe şampiyonuyla evlenmek olduğunu kelamlarını ekledi.

Dambe’nin vakit içinde Nijerya’nın komşuları Nijer, Kamerun ve Çad’a da yayıldığını anlatan Mamman, bu savunma sporunun, kimi yerlerde askerleri seçmek için kullanılan tekniklerden biri olduğunu belirtti.
 
Üst