• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

NY Times: Putin, Finlandiya ve İsveç’i NATO’nun kollarına itiyor

admin

Administrator
Administrator
NY Times: Putin, Finlandiya ve İsveç’i NATO’nun kollarına itiyor
Ukrayna savaşı, iki İskandinav ülkesini NATO’ya katılma konusunu düşünmeye sevk etti.

Finlandiya ve İsveç’te askeri ittifakın bir kesimi olup olmama tartışmaları yaşanıyor.

“NATO krizden daha kuvvetli çıkacak”

New York Times gazetesinde yayınlanan bir görüş yazısında, NATO’nun Ukrayna krizinden “daha büyük, kuvvetli ve birleşik” olarak çıkacağı açıklandı.

Sınırı geçerek Ukrayna’ya giren Rus tanklarının manzarasının, Avrupa’da güvenlikle ilgili uzun müddettir var olan birfazlaca inancı paramparça ettiği kaydedilerek, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in “Rusya hayal ettiğimiz komşu değil.” formundaki tabiri anımsatıldı.

“Putin, NATO’nun kollarına itiyor”

Finlandiya’da geçen yıl NATO’ya iştirak tarafındaki dayanağın yalnızca yüzde 26 seviyesinde olduğu, son ankette ise bu oranın yüzde 68’e yükseldiğine dikkat çekildi.

Aynı durumun İsveç’te de kelam konusu olduğu aktarılan “Putin, Finlandiya ve İsveç’i NATO’nun kollarına itiyor” başlıklı yazıda, “Her iki toplum da Avrupa’daki yeni gerçekliği kabul ediyor. kuvvetli bir askeri ittifaka makul bir toplu savunma taahhüdü ile katılmak mantıklı reaksiyon.” denildi.

Yazıda şu görüşlere yer verildi:

“Hızlı bir biçimde NATO’ya katılabilirler”

“Finlandiya ve İsveç, NATO’nun bir modülü olmak için bu fırsatı kıymetlendirmeli. Her iki ülkenin hükümetleri haziran ayında yapılacak NATO zirvesindilk evvel müracaat yapmalı. Nispeten süratli ve zahmetsizce bir biçimde NATO’ya katılabilir.”

 
Üst