• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Peru’daki hükümet aksisi şovlarda çıkan olaylarda meyyit sayısı 20’ye çıktı

admin

Administrator
Administrator
Peru’daki hükümet aksisi şovlarda çıkan olaylarda meyyit sayısı 20’ye çıktı
Peru Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin çeşitli kentlerinde devam eden protestolarda 20 kişinin hayatını kaybettiği, 63 kişinin ise hastanelerde tedavi altına alındığı bildirildi.

Ülke basınında çıkan haberlerde ise yaralı sayısının 500’ü geçtiği ve 150’den çok göstericinin de gözaltına alındığı açıklandı.

Yeni Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin seçimlerin Aralık 2023’te yapılması önerisi Kongrede yapılan oylamada reddedildi.

Ölümler kabinede 2 istifaya yol açtı

Protestolardaki vefatlar niçiniyle, 6 gün evvel yemin eden kültür ve eğitim bakanları nazaranvlerinden istifa ettiklerini duyurdu.

Eğitim Bakanı Patricia Correa, Boluarte’ye hitaben yazdığı istifa mektubunda, tüm Perulu öğrencilerin demokratik ve kurumsal çerçeveler ortasında eğitim hakkını garanti altına almak için bu nazaranve geldiğini hatırlattı.

Correa mektubunda, Ülkemiz demokratik inançlar, nizama hürmet ve hem de son birkaç saat ortasında ne yazık ki ihlal edilen her bir Peru vatandaşının fizikî bütünlüğü ve hayatını tehdit eden büyük çaplı siyasi krizle karşı karşıyadır. Eğitim Bakanlığı bakılırsavimden geri dönülemez biçimde istifa ediyorum. tabirini kullandı.

Kültür Bakanı Jair Perez de Cumhurbaşkanı’na sunduğu istifa mektubunda, protestolardaki ölümlere dikkati çekerek, şunları kaydetti:

Ülkede meydana gelen şanssız olaylar, telafisi mümkün olmayan kardeşlerimin kaybı, hükümetinizdeki kalıcılığımı sürdüremez kılıyor. Kültür Bakanlığı vazifemden geri dönülemez biçimde istifamı sunarım.

Protestocular, Boluarte’nin istifasını, gözaltında bulunan Castillo’nun bırakılmasını, Kongre’nin kapatılmasını ve seçim takviminin bir an evvel belirlenmesini talep ediyor.


Castillo’nun bakılırsavden alınması

Eski Peru Cumhurbaşkanı Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafınca “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla bakılırsavinden azledilmişti.

Castillo’nun bakılırsavinden alınması tarafındaki karar, 7 Aralık’taki genel konsey toplantısında 6 aleyhte, 10 çekimser oya karşı 101 lehte oyla kabul edilmişti.

Kongrede Castillo’nun bakılırsavden azledilmesi sonucuna münasebet olarak “kamu işlevlerini gasbetmeye, devlet yetkilerinin işleyişini engellemeye ve anayasal sistemi ihlal etmeye çalışmak” gösterilmişti.

Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma sonucunın akabinde gözaltına alınmıştı.


Erken seçim önerisi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Boluarte, Castillo’nun nazaranvinden alınmasının akabinde ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak 8 Aralık’ta yemin etmişti.

Boluarte, 11 Aralık’taki açıklamasında, bu siyasi çatışmanın ülke için sağlıklı olmadığına dikkati çekerek Birkaç gün ortasında Kongreye erken seçim teklifini getireceğim. Cumhurbaşkanı olarak misyonum çoğunluğun iradesine uymaktır. sözünü kullanmıştı.


OHAL ilanı

Hükümet, şiddet olayları ve protestolar niçiniyle 14 Aralık’ta ülke genelinde 30 günlüğüne OHAL ilan etmişti.

Boluarte ise istifa etmesi için kendisini günlerdir protesto eden göstericilere 14 Aralık’ta diyalog davetinde bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM), 12 Aralık’taki açıklamasında, Peru’da devam eden hükümet aksisi protestolarda şiddetin arttığını ve durumun daha da berbata gidebileceğinden telaş duyduğunu bildirmişti.
 
Üst