• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Reuters, jet motorlu Bayraktar Kızılelma’yı inceledi

admin

Administrator
Administrator
Reuters, jet motorlu Bayraktar Kızılelma’yı inceledi
Savunma sanayiindeki atılımların sürdüğü Türkiye’de Baykar tarafınca ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar Kızılelma, birinci uçuşunu muvaffakiyetle gerçekleştirdi.

Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı olarak kayıtlara geçen Kızılelma, dünya basınınca yakından takip ediliyor.

Reuters, Baykar’ın, havadan havaya muharebe etmek üzere yeni jet motorlu insansız hava aracını havalandırdığını okurlarıyla paylaştı.

Jet motoruyla çalışıyor

Haberde, “Türkiye’nin jet motoruyla çalışan yeni insansız hava aracı, 5’inci kuşak savaş uçaklarına misal dış özellikler gösteriyor. Kızılelma, havadan havaya angajmanları yürütebilecek.

Baykar’ın Teknolojiden Sorumlu Lideri Selçuk Bayraktar, Kızılelma’nın birinci uçuşunu muvaffakiyetle tamamladığını söylemiş oldu.”
denildi.

SİHA’ların suratlarını ve taşıma kapasitelerini artıracak

Kızılelma’nın, Libya ve Irak’ın kuzeyindeki çatışmalarda da kıymetli rol oynayan Türkiye’deki mevcut SİHA’ların azami suratlarını ve taşıma kapasitelerini artıracağına dikkat çekildi.

Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarıldığı anımsatılarak, “Türkiye, akabinde inşası devam eden dikey kalkışlı uçak gemisini SİHA gemisine dönüştürdü. Gemi, Kızılema ve öbür insansız hava araçları için bir üs misyonu gorecek.” diye yazıldı.


Bayraktar TB2’ye talep artıyor

Öte yandan, Baykar’ın dünya çapında popülerlik kazanmaya devam ettiği, bu durumun son olarak Ukrayna’da görüldüğü belirtilerek, şunlar aktarıldı:

“Bayraktar TB2, global çatışmalarda öne çıkarak Baykar’ı global ilgi odağı haline getirdi ve onu büyük bir üretici ve ihracatçı yaptı.

Baykar’ın SİHA’larına yönelik memleketler arası talep, lazer güdümlü zırh delici bombaların Suriye, Ukrayna ve Libya’daki çarpışmalarda kullanılmasının akabinde süratle arttı.”

 
Üst