• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Rusya’da Afganistan toplantısı yapıldı

admin

Administrator
Administrator
Rusya’da Afganistan toplantısı yapıldı
Rusya’nın konut sahipliğinde düzenlenen “Moskova Formatı”nda toplantı başladı

Afganistan sorununun ele alındığı toplantıya Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’ın yanı sıra Tacikistan, Pakistan, Çin, Hindistan, İran temsilcileri katıldı.

AÇILIŞ KONUŞMASINI LAVROV YAPTI

Üçüncü kere düzenlenen Moskova Formatı toplantısında, Taliban’ın Afganistan’da kurduğu süreksiz hükümetin “Başbakan Yardımcısı Vekili” Abdulselam Hanefi başkanlığındaki heyet de yer aldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, açılış konuşmasını yaptığı toplantının kıymetine işaret ederek bu formatın Afganistan ile tüm komşu ve bölge ülkelerini “birleştirdiğini” belirtti.

“ABD İKİNCİ DEFA ARKA ARDA KATILMADI”

ABD temsilcilerinin toplantıya katılmadığını ve bundan hüzün duyduklarını lisana getiren Lavrov, “ABD, ikinci sefer arka arda Afganistan sorunuyla ilgili genişletilmiş üçlü toplantıya katılmıyor. Bunun kimi temel sıkıntılarla ilgili olmadığını umuyorum.

Muhtemelen, bunun sebeplerinden biri de ABD’nin Afganistan özel temsilcisinin geçenlerde değişmesidir. ABD’nin Afganistan sorunu tarafında çalışmaya hazır olduğunu ve yeni özel temsilcinin de ileride atılacak adımlara katılacağını umuyorum.”
diye konuştu.


“TALİBAN’IN ÜZERİNE SORUMLULUK YÜKLÜYOR”

Sergey Lavrov, Afganistan’da idarenin değiştiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu durum, Taliban’ın üzerine sorumluluk yüklüyor. Taliban’ın ülkedeki askeri siyasi durumu olağanlaştırma ve devlet sisteminin çalıştırılması tarafındaki teşebbüslerini görüyoruz. Lakin Afganistan’da sürdürülebilir barışın sağlanması ile ilgili maksatlar hala geçerliliğini koruyor.

Bunun başarılı tahlili olarak da yalnızca etnik değil, tüm siyasi güçlerinin çıkarlarını yansıtacak kapsayıcı hükümetin oluşturulmasını görüyoruz.”


“TOPLANTI ÖNCESİ GÖRÜŞTÜK”

Lavrov, toplantı öncesi Taliban temsilcileriyle bir ortaya geldiklerini belirterek, “Geniş kitlelerin takviyesi hakikat düzgün toplumsal siyaset ve vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin uygulanmasıyla bağlantılıdır. Bu hususları, toplantı öncesi Taliban heyetiyle detaylı biçimde ele aldık.” dedi.

Afganistan’daki durumun hala istikrarlı olmadığına işaret eden Rus Bakan Lavrov, DEAŞ ve El Kural üzere terör örgütlerinin bu durumu kullanmaya çalıştığını vurguladı.

Kelam konusu örgüt üyelerinin göçmen kılıfında komşu ülkelere geçmeye çalıştığını belirten Lavrov, bunun Afganistan ve dış ortaklarının reaksiyonunu gerektirdiğini söylemiş oldu.

“TALİBAN AFGANİSTAN’IN ORTA ASYA ÜLKELERİNE KARŞI KULLANILMASINI ENGELLEMELİ”

Lavrov, “Taliban’ı, rastgele birinin Afganistan topraklarının üçüncü ülkelerin çıkarlarına, bilhassa de Afganistan’ın komşu ve müttefiklerimiz olan Orta Asya ülkelerine karşı kullanımını engelleme istikametindeki çizgiyi takip etmeye çağırıyoruz.” diye konuştu.

Yeni Afganistan idaresiyle etkileşimde olduklarını lisana getiren Lavrov, “İleride de Kabil ile ikili ilgileri ilgilendiren acil mevzuların çözülmesi emeliyle iş birliğimizi sürdüreceğiz.” tabirini kullandı.

Lavrov, memleketler arası toplumun Kabil’e finansal, ekonomik ve insani yardım takviyesinin sağlanması için kaynakların pekiştirilmesi ve bu bahiste Birleşmiş Milletler’in (BM) değerli rol üstelenmesi gerektiğini vurguladı.
 
Üst