• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Rusya: AB’nin yeni yaptırım paketi kendi meselelerini artıracak

admin

Administrator
Administrator
Rusya: AB’nin yeni yaptırım paketi kendi meselelerini artıracak
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı yazılı açıklamada, AB’nin Rusya’ya karşı 9. yaptırım paketini kabul etmesine reaksiyon gösterdi.

Paketin gayrimeşru tek taraflı kısıtlayıcı tedbirlerden oluştuğunu kaydeden Zaharova, AB önderleri kısıtlamaların döngüsünden çıkamıyor ve Rusya aksisi tüm yaptırımlar ile Rusya üstündeki baskı siyasetlerinin beyhude olduğunu kabul edemiyor. Mevcut paket, öncekilerle birebir tesire sahip olacak, AB’nin kendi içerisinde toplumsal ve ekonomik sıkıntıların şiddetlenmesine niye olacak. sözlerini kullandı.

“Avrupa endüstrisi tehdit altında”

Brüksel’in “düşüncesiz adımları” niçiniyle, AB vatandaşlarının halihazırda güç kesintileri ve gibisi görülmemiş “yaptırım enflasyonu” ile karşı karşıya kaldığını belirten Zaharova, Avrupa endüstrisinin tehdit altında olduğunu tabir etti.


“Acı verici sonuçlar olacak”

Rusya tersi siyasetin, AB için acı verici sonuçlarının ABD’nin de sayesinde büyüyeceğini bildiren Zaharova, AB’nin Rusya aksisi yaptırım takıntısının, kaynak gayretinde Batılı ülkelerle rekabet edemeyen Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki gelişmekte olan devletlere kıymetli ziyanlar verdiğine dikkati çekti.

AB üyesi ülkeler, dün yaklaşık 200 kişi ve kurum ile 3 Rus bankasının yaptırım listesine eklenmesini, çift kullanımlı eserlere ihracat yasağı getirilmesini ve madencilik yatırımlarının yasaklanmasını içeren 9’uncu yaptırım paketini onaylamıştı.
 
Üst