• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Sırbistan’da halk, sandık başında

admin

Administrator
Administrator
Sırbistan’da halk, sandık başında
Sırbistan’da üç seçim, bir ortada gerçekleştiriliyor.

Ülkede yaşayan halk, yerel, parlamento ve cumhurbaşkanı seçimleri için sandık başına gitti.

Sırbistan Cumhuriyet Seçim Komitesi, lokal saatle 07.00’de açılan sandıkların saat 20.00’de kapanacağını deklare etti.

SEÇMEN SAYISI

Sırbistan halkı, daha uygun bir gelecek ve gençler için istihdam alanlarının oluşturulması bakımından bu seçime büyük değer veriyor.

Nüfusun 6 milyon 908 bin olduğu Sırbistan’da seçmen sayısı, yurt haricindeki Sırp vatandaşları ile 6 milyon 500 bin.

CUMHURBAŞKANI, PARLAMENTO, BELEDİYELER

Seçimde, cumhurbaşkanı ve 250 sandalyeli parlamentonun üyelerinin yanı sıra 12 belediye ve Belgrad dahil olmak üzere iki kentte lokal idareler belirlenecek.

Seçimler için Sırbistan haricinde, Bosna Hersek ve Karadağ’da Sırplar oy kullanabilecek, Kosovalı Sırpların ise Kosova’da oy kullanılmasına müsaade verilmeyecek.

ANKETLER VUCİC’İ GÖSTERİYOR

Seçimdilk evvel yapılan anketler, cumhurbaşkanı seçiminin en kuvvetli adayının mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic olduğunu gösteriyor.

Kamuoyu yoklamaları, 3 milyon 100 bin seçmenin sandığa gitmesi halinde, Vucic’in oyların yüzde 56’sını alarak birinci çeşitte yeniden cumhurbaşkanı seçileceğini söylüyor.

İKİNCİ TIP İHTİMALİ

Sandık başına giden seçmen sayısının 3 milyon 800 bini geçmesi halinde, seçimin ikinci cinse kalabileceği belirtiliyor.

BELGRAD’DA OY KULLANDI

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, mahallî, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için oyunu başşehir Belgrad’da kullandı.

Seçim öncesi anketlerin en kuvvetli aday olarak gösterdiği Cumhurbaşkanı Vucic, oyunu verdikten daha sonra yaptığı açıklamada, iştirakin yüksek olacağına inandığını belirtti.

“ZAFER BEKLENTİM VAR”

Vucic, “İnsanların kendileri, aileleri ve çocukları için güzel bir gelecek seçeceklerine eminim. Vatandaşların devam eden ekonomik ilerlemeyi seçeceklerine inanıyorum.

Duyduğum kadarıyla şimdiye kadar bir sorun yaşanmadı. Şahsen manalı ve kıymetli bir zafer beklentim var. her insanın hak ettiğinin karşılığını alacağını düşünüyorum.”
dedi.