• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Taliban ile Afgan hükümeti anlaştı

admin

Administrator
Administrator
Taliban ile Afgan hükümeti anlaştı
ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci devam ediyor.

Bu kapsamda Türkiye’nin de Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlaması gündemdeyken, Taliban ve Afganistan hükümeti de siyasi tahlil için müzakerelere devam ediyor.

MÜZAKERELERİ HIZLANDIRMA KARARI

Katar’ın başşehri Doha’da, Taliban ile Afgan hükümeti heyetleri yeni cins müzakerelerin ikinci ve son gününde bir ortaya geldi.

Katar Merkezli AlJazeera televizyonunda yer alan haberde, Doha’nın mesken sahipliğinde düzenlenen yeni çeşit müzakerelerin ikinci ve son gününde heyetlerin ortak yazılı açıklama yaptığı kaydedildi.

Açıklamaya bakılırsa, Afgan hükümeti ve Taliban heyetleri adil bir tahlile ulaşmak için müzakereleri hızlandırma konusunda mutabık kaldı.

Taraflar ayrıyeten “Afganların çıkarlarını karşılayan İslami unsurlara uygun bir muahedeye varılmasının gerekliliği” konusunda da anlaştı.

Bir muahedeye varılana kadar müzakerelerin üst seviyede sürdürülmesine ait taahhütlerini söz eden heyetler, bir daha bir ortaya geleceklerini ve müzakereleri hızlandırma talimatı verdiklerini tabir etti.


YENİ TOPLANTININ TARİHİ BELİRTİLMEDİ

Açıklamada belirtilen yeni toplantı için rastgele bir tarih belirtilmedi.

Taraflar ayrıca Afganistan‘da kalıcı bir barışa ulaşma eforlarından dolayı Katar’ın yanı sıra komşu ve bölge ülkeler ile milletlerarası topluma “barış sürecindeki işbirlikleri” için teşekkürlerini iletti.

Afganistan‘da yıllardır devam eden şiddeti sonlandırmak maksadıyla geçen sene başlayıp Şubat 2021’de yazgısına terk edilen Afganlar ortası müzakereler, Katar’ın başşehri Doha’da 17 Temmuz’da başlamıştı.

Afganlar ortası müzakerelerde hükümet heyeti Afganistan Ulusal Uzlaşı Yüksek Kurulu Lideri Abdullah Abdullah’ın, Taliban heyeti ise Taliban’ın Katar’daki Siyasi Ofisinin Lideri Molla Abdul Gani Birader’in başkanlığındaydı.


BARIŞ SÜRECİ

ABD’nin Taliban’la 29 Şubat 2020’de barış muahedesi imzalayarak ülkedeki tüm yabancı güçlerin çıkması için verdiği kelam, ülke için dönüm noktası oldu.

ABD ile Taliban içinde barış mutabakatının imzalanmasının akabinde 12 Eylül 2020’de Afganlar ortası müzakereler, Katar’ın başşehri Doha’da başladı fakat gözle görülür bir sonuç elde edilmeden Şubat 2021’de bahtına terk edildi.

bu biçimdece Taliban ile Afganistan İslam Cumhuriyeti tarafları içinde yürütülen geçiş süreci müzakereleri başarısızlıkla sonuçlandı.

Sürecin çökmesiyle de Taliban’ın ülke genelindeki baskısı ağırlaştı. Doha Mutabakatı’yla yabancı güçlere saldırmama teminatı veren Taliban, Afgan güvenlik güçlerine karşı şiddetli aksiyonlara girişti.


ŞİDDET OLAYLARI DEVAM EDİYOR

Afganistan‘da barış süreci belirsizliğini korurken, güvenlik güçleri ile Taliban içindeki şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Taliban, haziranın son haftasında başlatmış olduğu akınlarda Özbekistan ve Tacikistan sonundaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi.

Özbekistan’a açılan en kıymetli ticaret güzergahı olan Hayratan Hudut Kapısı’nı iki taraftan kuşatan Taliban, güneybatıda Gazni vilayetine ağırlaştı.

Afganistan‘da ilerleyişine devam eden Taliban, 8 Temmuz’da ülkenin İran hududundaki İslam Kale ve 14 Temmuz’da da Pakistan sonundaki Spin Boldak Hudut kapılarını ele geçirmişti.

Taliban, Badahşan, Tahar, Gazni, Herat, Kandahar ve Badgis vilayetlerinde şiddetli akınlarla baskısını artırdı.

AA muhabirinin mahallî yetkililerden edindiği bilgiye göre, Taliban 407 ilçenin 160’tan fazlasını, merkezleri dahil denetim altında tutuyor.
 
Üst