• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Taliban süreksiz hükümeti AB’den yardım istedi

admin

Administrator
Administrator
Taliban süreksiz hükümeti AB’den yardım istedi
Avrupa Birliği (AB) ile Afganistan’daki süreksiz Taliban hükümeti içinde, hafta sonunda iki gün süren görüşmelerde, AB heyetine Afganistan Özel Temsilcisi Tomas Niklasson, Afganistan heyetine ise Taliban süreksiz hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki başkanlık etti.

AB Komitesinden yapılan açıklamada, görüşmenin, “AB’nin, süreksiz Taliban hükümetini tanıdığı manasına gelmediği” bilhassa vurgulandı.

SÜREKSİZ HÜKÜMET AB’DEN YARDIM TALEP ETTİ

Açıklamaya nazaran, görüşmelerde her iki taraf da Afganistan’daki havaalanlarının açık tutulmasının kıymetini vurguladı. Süreksiz hükümet, havaalanlarının işler tutulması için AB’den yardım talep etti.

AB, AFGAN HALKINA YARDIMDA BULUNMA NİYETİNDE

Taraflar ayrıyeten Afganistan’da berbatlaşan insani duruma ait tasalarını lisana getirdi. AB tarafı, Afgan halkına insani yardımda bulunma niyetini söz ederken süreksiz hükümet, kamu çalışanlarına aylardır ödenmeyen maaşlarını ödeme taahhüdünü hatırlattı.

AB, insani yardımlara ek olarak memleketler arası örgütler ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla eğitim ve sıhhat üzere alanlarda direkt Afgan halkının faydasına olacak biçimde önemli ölçüde mali yardımda bulunma isteğini paylaştı.

AB’nin açıklamasında, kız ve erkek çocuklarının milletlerarası standartlara uygun bir müfredatla eğitimlerine eşit biçimde devam edebilmesinin değerine vurgu yapıldı ve “AB heyeti, Afgan heyetinin kızlara ve erkek çocuklara eğitimde eşit erişim ile bayanlara farklı bölümlerde çalışma hakkı sağlama niyetini memnuniyetle karşıladı.” denildi.

”AB DİPLOMATLARININ ÜLKEYE DÖNMESİNDEN MEMNUNİYET DUYARIZ”

Afgan heyeti, hukukun üstünlüğü ve âlâ idareye olan taahhüdünü hatırlatırken, AB tarafı demokrasinin kıymetine vurgu yaparak kapsayıcı bir hükümet kurulması ve anayasal ıslahat yapılması davetinde bulundu.

Afgan heyeti ayrıyeten, AB tarafının terörle çaba edilmesi talebine karşılık, ülkenin oburlarının güvenliğini tehdit eden kişi yahut gruplarca üs olarak kullanılmasına müsaade verilmeyeceğine yönelik taahhüdünü teyit etti.

Ülkede diplomatik misyonların mevcudiyetinden duyduğu memnuniyeti lisana getiren Afgan heyeti, AB diplomatlarının ülkeye dönmesinden memnuniyet duyulacağını bildirdi.

AB tarafı da başşehir Kabil’de kısıtlı sayıda bir mevcudiyet bulundurma ihtimaline işaret etti. Bunun, Taliban’ı tanıma manasına gelmeyeceği, güvenlik durumuna bağlı olarak karar verileceği açıklandı.