• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Ukrayna’nın ana noel ağacı jeneratör ile aydınlatıldı

admin

Administrator
Administrator
Ukrayna’nın ana noel ağacı jeneratör ile aydınlatıldı
Rus ordusunun düzenlediği ataklar niçiniyle güç altyapısının ağır hasar aldığı Ukrayna’da başşehir Kiev’deki ana noel ağacı jeneratör yardımıyla aydınlatıldı.

Sivil altyapıya Rus füze ve İHA taarruzları niçiniyle elektrik kesintilerinin sürdüğü başşehir Kiev’deki klâsik noel ağacı, Belediye Lideri Vitaliy Kliçko’nun katıldığı bir merasimle ışıklandırıldı.

Noel ağacı jeneratörle aydınlatıldı

Başkentin merkezindeki Sofya Meydanı’nda kurulan ve jeneratör ile aydınlatılan noel ağacını görmek için biroldukça insan sokağa çıktı.

Törene katılan Kiev Belediye Lideri Kliçko, gazetecilere yaptığı açıklamada bugün ülkesinde Noel Günü kutlamalarının yapıldığını belirterek noel ağacının da klâsik olarak bugün aydınlatıldığını belirtti.

Ukrayna’ya yönelik Rus ataklarının devam ettiğini kaydeden Kliçko savaş niçiniyle noel ve yılbaşı hazırlıklarının bu yıl küçük ölçekte yapıldığını kaydetti.


“Ona ‘Yenilmez Noel Ağacı’ ismini verdik”

Rus akınları altındaki ülkede savaşın yarattığı tüm zorluklara karşın çocuklar için Kiev’de bir noel ağacını kurduklarını lisana getiren Kliçko şu sözleri kullandı:

“Bu yıl olağan olarak kutlamaların formatı farklı. Noel ağacı da her zamanki üzere büyük ve şık değil. Geçen yıl olduğu üzere 31 metre yerine 12 metre yüksekliğindedir. Biz de ona ‘Yenilmez Noel Ağacı’ ismini verdik.”

Kiev’de elektrik üretimi konusunda sıkıntılar devam ediyor


Kiev’de devam eden planlı yahut acil durum elektrik kesintileri hakkında AA muhabirinin sorduğu soruyu yanıtlayan Kliçko, Rus güçlerinin enerji altyapılarına hücumlarının devam ettiğini belirtti.

AA’nın haberine göre, en son bu sabah erken saatlerinde Kiev’e yönelik insansız hava araçlarıyla taarruzların yapıldığını kaydeden Kliçko, “Maalesef birtakım İHA’lar Kiev’in güç tesislerine hasar verdi. Bu yüzden güç üretimi konusunda sorun yaşanıyor.” dedi.

Saldırılar niçiniyle başkentte tekrar elektrik kesintilerinin olduğunu aktaran Kliçko, hücumlardan Kiev ve etrafındaki yerleşim yerleri için elektrik üretim kapasitenin yüzde 50 civarında etkilendiğini söylemiş oldu.
 
Üst