• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Yeni Zelanda’da cumhuriyete geçiş tartışmaları, Kraliçe Elizabeth’in vefatıyla arttı

admin

Administrator
Administrator
Yeni Zelanda’da cumhuriyete geçiş tartışmaları, Kraliçe Elizabeth’in vefatıyla arttı
Kraliçe Elizabeth’in 96 yaşında vefat etmesinin akabinde, Yeni Zelanda’da cumhuriyet tartışmaları bir daha alevlendi.

Daha evvel ülkenin cumhuriyete geçişini desteklediğini söz eden Başbakan Jacinda Ardern, Elizabeth’in vefatının akabinde yaptığı değerlendirmede idare değişikliğinin hükümetin şu anlık gündeminde olmadığını belirtti.

“Hükümetin takip etmesi gereken daha acil durumlar var”

Ardern, hükümetinin ülkeyi cumhuriyete dönüştürmek için rastgele bir adım atmayacağını, Yeni Zelanda’nın eninde sonunda bir cumhuriyet olacağını ve bunun muhtemelen kendi hayatı ortasında gerçekleşeceğini düşündüğünü, fakat şu anda hükümetinin takip etmesi gereken daha acil problemler olduğunu söylemiş oldu.

Yönetim değişikliği ile kraliçenin vefatını birbirine bağlı olaylar olarak ele almadığını Ardern, “Yeni Zelanda’nın vakit içinde varacağı yerin cumhuriyet olduğuna inanıyorum. Bunun benim ömür müddetim ortasında gerçekleşeceğine inanıyorum.” dedi.

Kraliçe ‘en sevilen devlet başkanı’

Kraliçenin anısına 26 Eylül’de resmi tatil ilan edildi. Ardern, ‘Yeni Zelanda’nın 70 yılı aşkın müddettir kraliçesi ve fazlaca sevilen devlet lideri olarak’ Kraliçe 2. Elizabeth için anma merasimi düzenleyeceklerini duyurdu.

İngiltere’yi, ‘genel valiler’ temsil ediyor

Elizabeth, İngiltere’nin yanı sıra Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Jamaika ve Papua Yeni Gine’nin de ortalarında olduğu irili ufaklı bir dizi ülkenin de devlet lideri pozisyonundaydı. İngiliz monarşisi, Yeni Zelanda’nın devlet lideri pozisyonunda. İngiltere, bu ülkede ‘sembolik misyonları olan’ genel vali tarafınca temsil ediliyor.

Monarşi tartışmaları, Avustralya ile Antigua ve Barbuda’ya da sıçradı

Elizabeth’in vefatıyla alevlenen monarşi tartışmalarına Avustralya ile Karayip adası Antigua ve Barbuda’ya da sıçradı.

Antigua ve Barbuda Başbakanı Gaston Browne, 3 sene ortasında referanduma gidileceğini belirtti.

Avustralya’da ise Yeşiller Partisi başkanı Adam Bandt, kraliçenin vefatının akabinde attığı başsağlığı tweetinde Avustralya’nın ilerlemesi ve cumhuriyete geçiş yapması gerektiğini vurguladı.