• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Yunan gazetesi: Türkiye, bölgesel bir güç

admin

Administrator
Administrator
Yunan gazetesi: Türkiye, bölgesel bir güç
Türkiye’nin Mavi Vatan doktrininden en epey rahatsız olan ülkelerin başında Yunanistan geliyor.

Atina idaresi, Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi üzerinde hak argüman ederken, Ege adalarını silahlandırmaktan da geri durmuyor.

Mavi Vatan ve Türkiye analizi

Yunan basınından Kathimerini, Mavi Vatan’ın, Türkiye’nin Osmanlı İmparatorluğu’nu bir daha kurmaya yönelik “bariz” teşebbüslerinden biri olduğunu tez etti.

Söz konusu doktrinin, Yunanistan anakarasının yarısına kadar uzanan münhasır bir ekonomik bölge sav ederek Yunanistan’ın Kuzey Ege Adaları, Oniki Adalar ve Girit adası üstündeki egemenliğine karşı çıktığı açıklandı.

“Erdoğan, adaların işgal edildiğini söylüyor”

Haberde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ege Denizi’ndeki Yunan adalarının Yunan Silahlı Kuvvetleri tarafınca ‘işgal edilmiş’ olduğundan kelam ediyor ve tekraren ‘askerden arındırılması’ davetinde bulunuyor.” denildi.

Ayrıca, Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda Yunanistan’a yaptığı “İzmir” hatırlatmasına da dikkat çekildi.

“Atina’yı bombalamakla tehdit ediyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var: İzmir’i unutma.” demişti.

Yunan gazetesi, “Erdoğan, Yunanlılara ‘İzmir’i hatırla’, ‘bir gece birden gelebiliriz’ diyerek Atina’yı bombalamakla yahut Yunanistan’ı işgal etmekle tehdit ediyor.” tabirine yer verdi.


Yunanistan’a Tayfun füzesi uyarısı

Füze çalışmalarından bahseden Erdoğan, “Tayfun diyorsun artık Yunan ürküyor, ‘Atina’yı vurur’ diyor. Vuracak tabi. Sen rahat durmazsan, Amerika’dan adalara bir şeyler almaya çalışırsan, Türkiye üzere bir ülke herbiçimde armut toplamayacak.” diye konuşmuştu.

“Türkiye bölgesel güç, NATO’nun en büyük ikinci ordusu”

Öte yandan Türkiye ile Yunanistan içinde kıyaslamaların yapıldığı haberde, şu tespitler aktarıldı:

“Yunanistan, 11 milyonluk nüfusuyla küçük bir ülke. Türkiye ise 85 milyondan fazla nüfusuyla bölgesel bir güç ve NATO’nun en büyük ikinci ordusu. Açık olmak gerekirse, Yunanistan Türkiye için bir tehdit oluşturmuyor.”
 
Üst