• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Yunanistan’da yasadışı dinlenenlerin listedi genişledi

admin

Administrator
Administrator
Yunanistan’da yasadışı dinlenenlerin listedi genişledi
Euractiv sitesinin haberinde, Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) tarafınca Avrupa Parlamentosu Milletvekili Yorgos Kirtsos ve gazeteci Tasos Telloglu’nun dinlendiği iddia edildi.

Telekomünikasyon firmasında soruşturma

AA’nın verdiği bilgiye bakılırsa; Yunanistan İletişim Güvenliği Başkanlığının (ADAE) telekomünikasyon firması Cosmote’de yaptığı soruşturmanın kelam konusu iki kişinin EYP tarafınca dinlendiğini ortaya koyduğunu lakin dinleme münasebetlerinin kendilerine açıklanmadığı açıklandı.


Ülke aleyhine konuştuğu için ihraç edildi

Kirtsos, Yeni Demokrasi’den (ND) Avrupa Parlamentosuna girmiş, fakat 18 Şubat 2022 tarihinde “ülke aleyhine konuştuğu” sebebi öne sürülerek partiden ihraç edilmişti.

Yorgos Kirtsos, şu an liberal “Avrupa’yı Yenile” kümesinde yer alıyor.


Birfazlaca siyasetçi, bürokrakt ve gazeteci dinleme listesinde

Documento gazetesi, daha evvel yayınladığı haberlerde eski Başbakan Andonis Samaras, eski Vatandaşı Müdafaa Bakanları Mihalis Hrisohoidis ve Olga Yerovasili, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kalkınma ve Yatırım Bakanı Andonis Yeorgiadis, eski Emniyet Teşkilatı Lideri Mihalis Karamalakis, Yunanistan İstihbarat Teşkilatından Sorumlu Savcı Vasiliki Vlahu, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos ve Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu üzere fazlaca sayıda bakan, eski bakan, siyasetçi ve gazetecinin dinlendiğini ileri sürmüştü.
 
Üst